Ropa będzie znów drożeć, na stacjach zobaczymy ceny 6 zł za litr

REKLAMA
pixabay
4
(1)

Zmienność cen ropy nie jest ostatnio duża. Jednak jej cena utrzymuje się na wysokich poziomach. I będzie drożeć. Ponieważ dolar się wzmacnia wobec złotego, na stacjach paliw zobaczymy ceny 6 zł/l benzyny Pb95.

Ropa brent kosztuje w okolicach 56 USD za baryłkę. W ostatnim tygodniu spadła nieznacznie (0,3 proc.).

– Cena ropy utrzymuje się na najwyższych poziomach od marca 2020 r., a więc z okresu jeszcze sprzed pandemii – mówi Michał Stajniak, ekspert XTB. – Jest to związane z niskimi jej zapasami na świecie pomimo tego, że popyt jest przyduszony w związku z koronawirusem.

 

 

Dla zmian cen na rynku ropy istotna jest jedna z pierwszych decyzji Joe Bidena, dotycząca odwołania zgody na budowę rurociągu Keystone, którym miała płynąć ropa z Kanady do rafinerii w USA, w ilości 1 mln baryłek dziennie. To prowadzi do ograniczenia podaży, która i tak już zmalała po decyzjach OPEC.

– Pomimo relatywnie wysokich cen ropy WTI w USA, przewyższających poziom 50 USD za baryłkę, prezydent USA zawiesił także wydawanie pozwoleń na nowe odwierty, co wspiera odbicie cenowe na ropie – wyjaśnia ekspert XTB.

Ceny ropy będą też rosły, jeżeli dojdzie do osłabienia dolara, a tego należy się spodziewać, gdy dojdzie do wypłacania kolejnej pomocy finansowej, przeznaczonej na wspieranie gospodarki USA.

Z tych powodów cena ropy brent może wzrosnąć w ciągu dwóch miesięcy do poziomu 60 USD za baryłkę.

– Dopiero w drugim półroczu ceny będą spadać, jeżeli dojdzie do wzrostu podaży – dodaje M.Stajniak.

Dla polskich konsumentów nie ma dobrych wiadomości. Gdy drożeje ropa i jednocześnie dolar wzmacnia się wobec złotego ceny na stacjach paliw zbliżą się do poziomu 6 zł/l Pb95.

 

Źródło: marketnews24

Oceń publikację

Kliknij na gwiazdkę aby zagłosować

Średnia ocena 4 / 5. Liczba oddanych głosów 1

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy...

Ponieważ uznałeś ten post za przydatny...

Podążaj za nami...