Zobacz znane i ukryte. Dwie ścieżki zwiedzania Muzeum Gdańska już w sieci

REKLAMA
Źródło grafiki: infoWire
0
(0)

Muzeum Gdańska uruchomiło portal umożliwiający wirtualne zwiedzanie dziewięciu atrakcji turystycznych Gdańska. Pierwszymi oddziałami, które można zobaczyć na ekranie komputera są Ratusz Głównego Miasta i Twierdza Wisłoujście. W przyszłym tygodniu będzie można zwiedzić Muzeum Bursztynu, a do końca września pozostałe 6 oddziałów miejskiego muzeum. Prace nad portalem umożliwiła dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kultura w sieci”.

Projekt „Gdańskie skarby kultury narodowej w wirtualnej odsłonie” umożliwi zwiedzenie 9 oddziałów Muzeum Gdańska, w tym 37 panoram pomieszczeń i obszarów oraz 180 zabytków. Informacji zwiedzającym dostarczą nie tylko opisy tekstowe, ale także nagrania audio i wideo. Z portalu mogą również skorzystać osoby z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu.

– Dzięki jednemu z najwyżej ocenionych wniosków w programie Kultura w sieci sympatycy historii, nauczyciele i uczniowie, a także osoby z niepełnosprawnościami ruchu bez wychodzenia z domu będą mogli zobaczyć najważniejsze zabytki Gdańska, a nawet zajrzeć i poznać historie miejsc nieudostępnionych obecnie do zwiedzania. W przypadku Ratusza Głównego Miasta takim pomieszczeniem jest sam szczyt wieży Ratusza, na której został zamontowany 37-dzwonowy carillon. Do nieudostępnionych do zwiedzania miejsc wejdziemy również w Twierdzy Wisłoujście, a później w także Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku i w Wartowni nr 1 na Westerplatte – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Na stronie https://wirtualne.muzeumgdansk.pl udostępniono siedem pomieszczeń Ratusza Głównego Miasta oraz 15 pomieszczeń Twierdzy Wisłoujście, w tym trzy wyłączone ze zwiedzania. Odwiedzający stronę będzie mógł nie tylko zajrzeć do Wielkiej Sali Rady, czy Wielkiej Sali Wety i wspomnianej wieży. Dodatkową atrakcją podczas wycieczki jest możliwość przyjrzenia się z bliska XVII-wiecznemu obrazowi Apoteoza Gdańska Izaaka van den Blocke’a.

REKLAMA

 

– Od 1970 r., czyli od otwarcia w Ratuszu Głównego Miasta siedziby dzisiejszego Muzeum Gdańska, stanowi bodajże najcenniejszy eksponat w naszych zbiorach. Do złożenia cyfrowego obrazu w przeglądarce internetowej potrzeba było ponad stu zdjęć w wysokiej rozdzielczości – dodaje Waldemar Ossowski 

Muzeum Gdańska to instytucja, która udostępnia zwiedzającym 9 obiektów. Są to nie tylko atrakcje turystyczne jak Ratusz Głównego Miasta, Muzeum Bursztynu, czy też Dwór Artusa. W ramach projektu zostaną udostępnione panoramy wnętrz Domu Uphagena, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku i Muzeum Nauki Gdańskiej. Wirtualni turyści będą mogli również odwiedzić Twierdzę Wisłoujście, Wartownię na 1 na Westerplatte oraz Kuźnię Wodną w Oliwie.

W przyszłym tygodniu w sieci będzie można zwiedzić Muzeum Bursztynu. W okolicach 1 września zostaną udostępnione wnętrza Wartowni nr 1 na Westerplatte oraz Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Ostatnie udostępnienie będzie miało miejsce pod koniec września 2020 r.

Projekt „Gdańskie skarby kultury narodowej w wirtualnej odsłonie” jest wart 74,5 tys. zł. W ramach dotacji na jego realizację Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło kwotę 49 tys. zł. Operatorem programu jest Narodowe Centrum Kultury.

Bezpośredni link do wycieczek: https://wirtualne.muzeumgdansk.pl/
Wejście jest możliwe również poprzez www.muzeumgdansk.pl i sekcję „Muzeum online”.

 

/ Muzeum Gdańska
// infoWire

 

 

Oceń publikację

Kliknij na gwiazdkę aby zagłosować

Średnia ocena 0 / 5. Liczba oddanych głosów 0

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy...

Ponieważ uznałeś ten post za przydatny...

Podążaj za nami...