Działania strony polskiej w związku z sytuacją kierowców na granicy brytyjsko-unijnej

REKLAMA
Fot. Sergio-Souza / pexels
0
(0)

Strona polska z niepokojem przyjęła informację o zablokowaniu możliwości wykonywania transportu towarów między Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską.

Sytuacja spowodowana nowymi obostrzeniami negatywnie wpływała na przepływ dóbr oraz pozycję kierowców i przedsiębiorstw przez nich reprezentowanych.

W działania po stronie polskiej zaangażowali się Prezydent Andrzej Duda i Premier Mateusz Morawiecki, a także Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk. Polskie służby konsularne zapewniały w ramach swoich możliwości pomoc kierowcom.

Zaistniała sytuacja nie zależy od strony polskiej, niemniej jednak podjęte zostały aktywne działania na polu politycznym i dyplomatycznym, mające na celu korzystne dla przedstawicieli branży transportowej i kierowców rozstrzygnięcie.

REKLAMA

REKLAMA

Premier RP Mateusz Morawiecki w bezpośredniej rozmowie zaapelował do Prezydenta Francji Emmanuela Macrona i Premiera Zjednoczonego Królestwa Borisa Johnsona o jak najszybsze znalezienie rozwiązania. Apel spotkał się ze zrozumieniem, a strona polska uzyskała deklarację wdrożenia procedury szybkiego testowania przez służby francuskie.

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk przeprowadził rozmowę z Andreasem Scheuerem, ministrem transportu Republiki Federalnej Niemiec, sprawującej obecnie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Minister Adamczyk otrzymał zapewnienie, że Prezydencja Niemiecka analizuje sytuację i podejmie stosowne działania. W wyniku zasygnalizowania problemów oraz wyzwań wynikłych z zaistniałej sytuacji, strona niemiecka zadeklarowała organizację telekonferencji przedstawicieli zainteresowanych państw. Wynika to zarówno z faktu, że Niemcy sprawują prezydencję w Radzie UE, jak i z faktu posiadania przez przedsiębiorców niemieckich dużej liczby pojazdów, które zostały zablokowane na granicy.

W najbliższym czasie Minister Andrzej Adamczyk planuje odbyć także rozmowy z innymi ministrami ds. transportu – Litwy, Bułgarii i Węgier. Polskiej stronie zależy na wspólnym działaniu grupy państw dysponującej dużą flotą pojazdów dla przewozu rzeczy.

Także w wyniku aktywności Polski, Komisja Europejska opublikowała wytyczne dot. podróży i transportu w kontekście nowej mutacji koronawirusa. Są one kierunkowo zgodne z oczekiwaniami Polski.

REKLAMA

REKLAMA

Rychłe pomyślne rozstrzygnięcie sprawy i zapewnienie możliwości powrotu polskich kierowców transportu drogowego z terytorium Zjednoczonego Królestwa do Polski przed nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia jest podstawowym dążeniem polskich służb.

Oceń publikację

Kliknij na gwiazdkę aby zagłosować

Średnia ocena 0 / 5. Liczba oddanych głosów 0

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy...

Ponieważ uznałeś ten post za przydatny...

Podążaj za nami...